Jul 282016
 

Even if you’re not in Chicago this weekend for the 25th Birthday Bash of Perry Farrell’s genre/generation/sonic-era defining Alt-Rock Fest, that’s no excuse for your failure to Dance Yourself Clean with the rest of us festies as a remote reveler. Thanks to Red Bull TV, fans can tune in to livestreams of few choice set highlights, from headliners to up-and-comers every day via the Lolla Live Broadcast on Lollapalooza.com.

The party kicks off later this evening with Lolla’s Channel One (so BBC, right?!) boadcasting sets from Yeasayer, Daughter, Flosstradamus, and J. Cole.  The rest of the weekend serves up three channels of Pure ‘Palooza goodness daily between 2 – 10 PM (Chicago Time).  Friday boasts sets from Future, Major Lazer, A$AP Ferg, Miike Snow, GRiZ, and Martin Garrix.  On the menu for Saturday are performances from the likes of Jane’s Addiction, Red Hot Chili Peppers, Disclosure, Big Gigantic, and Hardwell.  Sunday features LCD Soundsystem, Bloc Party, Silversun Pickups, Flume, and Adventure Club. We’ve got the entire streaming schedule below:

James Murphy of LCD Soundsystem. © Chris D Scott


THURSDAY, JULY 28

Channel One
6:10-7:10P – Yeasayer
7:15-8:15P – Daughter
8:30-9:45P – Flosstradamus
9:45-10 PM – J. Cole


FRIDAY, JULY 29

Channel One Channel Two Channel Three
2:10-2:55P – Saint Motel
3:05-3:50P – Autolux
4:00-5:00P – Foals
5:10-6:10P – Frightened Rabbit
6:15-7:15P – G-Eazy
7:25-8:25P – Future
8:30-10 PM – Major Lazer
2:15-3:00P – The Struts
3:00-3:45P – Con Brio
3:45-4:45P – City and Colour
4:45-5:30P – Rüfüs du Sol
5:30-6:30P – Cherub
6:30-7:30P – The Arcs
7:30-8:15P – Wolf Alice
8:15-9:00P – A$AP Ferg
9:00-10 PM – Miike Snow
2:10-2:50P – Saba
2:50-3:30P – Kilara
3:30-4:30P – Audien
4:30-5:00P – Race Banyon
5:00-6:00P – Bro Safari
6:00-7:00P – Duke Dumont
7:45-8:45P – GRiZ
8:45-10 PM – Martin Garrix


SATURDAY, JULY 30

Channel One Channel Two Channel Three
2:10-2:55P – The Strumbellas
3:00-4:00P – Lolawolf
4:15-5:15P – Big Grams
5:15-6:15P – Joy Formidable
6:15-7:30P – Jane’s Addiction
7:30-8:30P – Two Door Cinema Club
8:30-10 PM – Red Hot Chili Peppers
2:15-3:15P – X Ambassadors
3:15-3:45P – Chairlift
3:45-4:45P – The Front Bottoms
4:45-5:30P – Wavves
5:30-6:30P – Leon Bridges
6:30-7:30P – Mutemath
7:30-8:30P – The Last Shadow Puppets
8:30-10 PM – Disclosure
2:10-2:40P – Honeysuckle
2:40-3:20P – Tor Miller
3:20-4:00P – Baio
4:00-4:45P – Houndmouth
4:45-5:30P – Marshmello
5:30-6:30P – Jauz
6:45-7:15P – Oliver Heldens
7:15-8:30P – Big Gigantic
8:45-10 PM – Hardwell


SUNDAY, JULY 31

Channel One Channel Two
Channel Three
2:10-2:55P – Panama Wedding
3:05-3:50P – FIDLAR
NO BROADCAST
NO BROADCAST
5:00-6:00P – Local Natives
6:10-7:10P – M83
7:20-8:20P – Flume
8:30-10 PM – LCD Soundsystem
2:10-2:40P – Smino
2:40-3:20P – D.R.A.M.
3:20-4:00P – Muna
4:30-5:30P – Halsey
5:30-6:15P – Aurora
7:00-7:45P – St. Lucia
8:00-9:00P – Silversun Pickups
9:00-10 PM – Bloc Party
2:10-2:50P – Sir the Baptist
NO BROADCAST
NO BROADCAST
5:30-6:15P – Louis the Child
6:15-6:45P – Snails
6:45-7:45P – Yellow Claw
7:45-9:00P – Adventure Club
9:00-10 PM – ZHU